wtorek, 27 września 2016

Słowem wstępu

Możemy nosić chińskie ciuchy, 
jeździć czeskimi autami, 
patrzeć w japońskie telewizory,
 gotować w niemieckich garnkach 
hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. 
Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.

- Andrzej Sapkowski


Polski przedwojenny świat jest skarbnicą pięknej, narodowej kultury i wyjątkowych dzieł, które są rezultatem pracy wspaniałych twórców. Ludzie sztuki często musieli borykać się z wieloma problemami, ale mimo wszystko działalność artystyczna stanowiła dla nich kwestię priorytetową. Aktorzy, wokaliści, reżyserzy czy inne osobistości polskiej branży filmowej budowali sztukę o zupełnie nowym, obcym wymiarze. Mimo wielu przeciwności poradzili sobie z tym trudnym zadaniem, którym było wykreowanie nowoczesnej rozrywki na wysokim poziomie artystycznym.
W kolejnych postach chciałabym przedstawiać rozwój kinematografii polskiej od końca XIX wieku do zakończenia II wojny światowej we wszystkich możliwych wymiarach. Podczas wyboru tematyki bloga kierowałam się moją pasją, którą jest kino przedwojenne. Od trzech lat nieustannie pogłębiam swoją wiedzę w tym kierunku. Celem mojej działalności twórczej jest wywołanie zainteresowania historią starego kina, które przez wielu zostało zupełnie zapominane. Moim zdaniem losy twórców polskiej, międzywojennej kinematografii powinny być znane nie tylko miłośnikom branży filmowej. Wskazane jest, aby każdy Polak posiadał choćby podstawową wiedzę na temat dorobku pierwszych produkcji kinowych, które ukształtowały wiele gałęzi polskiej sztuki współczesnej.


Podczas pracy nad wpisami będę korzystać z wielu, różnorodnych materiałów bibliograficznych. Należą do nich prace naukowe, popularnonaukowe, czasopisma czy wspomnienia i pamiętniki. Te ostatnie posłużą mi jako materiały źródłowe i będą najistotniejsze podczas tworzenia tejże strony. Dzięki nim poszczególne życiorysy polskich aktorów staną się bardziej wiarygodne dla Odbiorców. Oprócz dzieł książkowych będę korzystać z wielu artykułów internetowych, ponieważ większość biografii rodzimych artystów jeszcze nie doczekała się publikacji w innych formach. Pod każdym wpisem wyszczególnię wszystkie materiały, z których miałam okazję korzystać. 
Blog będzie składał się z postów przynależnych do jednej z trzech zasadniczych kategorii. Pierwszą grupę wpisów pragnę poświęcić na przedstawienie poszczególnych etapów tworzenia narodowej kinematografii oraz bolączek jej twórców. W następnej grupie znajdą się recenzje filmów przedwojennych, które już miałam okazję obejrzeć. 
Ponieważ zadaniem tej strony jest przybliżenie losów poszczególnych aktorów, którzy w największym stopniu przyczynili się do rozwoju polskiej branży filmowej, na zaprezentowanie życiorysów polskich artystów działających w przedsięwzięciach kinowych przeznaczyłam trzecią kategorię postów. Poszczególne biografie będą zawierać nie tylko ich działalność zawodową, lecz także prywatne losy artystów. Niejednokrotnie życie osobiste aktorów miało wpływ na ich dokonania na planie filmowym. Właśnie dlatego będę dokładnie analizować wszystkie elementy biograficzne osobistości polskiego światka artystycznego. Nie wykluczam poszerzenia tematyki bloga o inne ciekawostki związane z polskim dwudziestoleciem międzywojennym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz